آخرین خبرها

نوع زیستی و گردشگری پایدار شعار روز جهانی تنوع زیستی

 به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان حفاظت محیط زیست (پام)، معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه روز اول خرداد ماه مصادف با ۲۲ می روز جهانی تنوع زیستی نامگذاری شده است، گفت: سازمان ملل متحد در راستای افزایش آگاهی عموم و بالا بردن سطح درک مردم نسبت به مسائل مربوط به تنوع زیستی، روز ۲۲ می (اول خرداد) را به عنوان روز جهانی تنوع زیستی اعلام کرده است.

فرهاد دبیری افزود: امسال نیز همچون سالهای پیش، دوست داران و فعالان محیط زیست در سراسر جهان در تاریخ ۲۲ می مقارن با اول خرداد، این روز را گرامی داشته و با برنامه‌های متنوع به استقبال این رویداد ارزشمند می‌روند.

وی با اعلام اینکه شعار امسال روز جهانی تنوع زیستی در راستای شعار سال ۲۰۱۷ سازمان ملل که به عنوان سال بین‌المللی گردشگری پایدار تعیین شده، با عنوان «تنوع زیستی و گردشگری پایدار» انتخاب شده است، گفت: تنوع زیستی در سطح گونه و اکوسیستم، رکن مهمی در بسیاری از جنبه‌های گردشگری است.

به گفته معاون سازمان حفاظت محیط زیست، شناخت اهمیت اقتصاد گردشگری از طریق مناظر جذاب و تنوع زیستی غنی زیربنای سیاسی و اقتصادی در حفاظت از تنوع زیستی است.

وی با اشاره به اینکه بسیاری از مسائل مطروحه ذیل کنوانسیون تنوع زیستی مستقیماً در بخش گردشگری تأثیر می‌گذارد، افزود: بخش‌های توریستی که به طور صحیح مدیریت می‌شوند به طور قابل توجهی به کاهش تهدید، حفظ و یا افزایش جمعیت حیات وحش کلیدی و ارزشهای تنوع زیستی از طریق درآمد گردشگری کمک می‌کند.

دبیری با بیان اینکه موضوع توریسم به بسیاری از اهداف تنوع زیستی آیچی مرتبط است تصریح کرد: برای برخی از اهداف همانند اهداف ۵، ۸، ۹، ۱۰ و ۱۲ تأکید بر اطمینان از کنترل و مدیریت برای کاهش تخریب تنوع زیستی از توریسم است.

وی، برگزاری مراسم روز جهانی تنوع زیستی ذیل این عنوان را فرصتی جهت ارتقای آگاهی و اقدام نسبت به نقش مهم گردشگری پایدار دانست و گفت: این موضوع می‌تواند در کمک به رشد اقتصادی و حفاظت و استفاده پایدار از تنوع زیستی فراهم می‌آورد.

معاون سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: برگزاری مراسم روز جهانی تنوع زیستی فرصت منحصر به فردی را برای کمک به ابتکارات در حال انجام مانند برنامه گردشگری پایدار در چارچوب ۱۰ساله برنامه مصرف پایدار و الگوهای تولید و ترویج دستورالعمل کنوانسیون در تنوع زیستی و توسعه گردشگری فراهم می‌کند.

دبیری، برگزاری مسابقات نقاشی و عکاسی، مجسمه‌سازی با موضوع تنوع زیستی، دعوت از نقاشان جهت نقاشی نمادهای گیاهی و جانوری کشور، دعوت از سازمان‌های مردم نهاد به منظور ارائه برنامه‌هایی بامحوریت تنوع زیستی، برگزاری جشنواره در محل موزه‌های تنوع زیستی، پخش فیلم‌های مرتبط با اطلاع‌رسانی تنوع زیستی، استفاده از بنرها با مطالب مربوط به موضوع تنوع زیستی در سطح پارک‌ها یا مراکز بازدیدکنندگان، به صدا درآوردن زنگ تنوع زیستی در موزه تنوع زیستی، برگزاری برنامه‌های پاکسازی (جنگل، ساحل وفضاهای سبز…) برگزاری مسابقه دوچرخه سواری، کاشت درخت یادبود سالانه روز تنوع زیستی، قدردانی از محیط بانان و فعالان این حوزه از جمله مهمترین برنامه‌های ادارت کل حفاظت محیط زیست استانها در گرامیداشت روز جهانی تنوع زیستی برشمرد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*