آخرین خبرها

اتاوا اعلام کرد ممنوعیت استفاده از ظروف پلاستیکی یک بار مصرف در کانادا از سال ۲۰۲۱ اجرا خواهد شد

نخست وزیر کانادا، جاستین ترودو، می گوید که دولت او استفاده از ظروف یکبار مصرف که شامل کیسه ها، نی و کارد و چنگال پلاستیکی می شود را تا سال ۲۰۲۱ ممنوع خواهد کرد. وی در یک سخنرانی در Mont St-Hilaire در خارج از مونترال اعلام کرد:”ما باید این تصمیم را در سراسر کانادا مورد حمایت قرار داده و اجرایی نماییم و به همین دلیل است که دولت فدرال در حال حرکت به سوی رویکردی علمی است تا با توجه به مضرات استفاده از ظروف یکبار مصرف، آنها را تا سال ۲۰۲۱ از زندگی مردم کانادا حذف کند. به همین منظور دولت قصد دارد لیستی از اقلامی که ممنوع خواهد شد منتشر نماید.”

تاکنون لیست کاملی از موارد ممنوعه تعیین نشده، اما یک منبع دولتی به CBC News گفته که این لیست شامل اقلامی نظیر اسفنج های چوب پنبه ای، همزن نوشیدنی، بشقاب، نی پلاستیکی، ظروف فست فود و فنجان های ساخته شده از پلی استایرن خواهد بود.

ترودو می گوید که دولت درباره این موضوع تحقیق خواهد کرد که کدام آیتم ها باید ممنوع شوند و در این زمینه از مدل انتخابی اتحادیه اروپا که در ماه مارس برخی اقلام پلاستیکی مانند کارد و چنگال و بشقاب را ممنوع اعلام کرد، پیروی خواهد نمود.
وی همچنین طرح هایی را منتشر کرد که به موجب آنها شرکت های تولید و فروش محصولات پلاستیکی را ملزم می نماید که در قبال بازیافت زباله های پلاستیکی خود مسئولیت داشته باشند.

Andrew Scheer رهبر حزب محافظه کار گفته که این طرح جزئیاتی در رابطه با چگونگی تاثیر آن بر اقتصاد ارائه نداده است. وی در مصاحبه با خبرنگاران در اتاوا گفت:”در روزهای پایانی دولت فعلی، شاهد یک حرکت دیگر هستیم که بدون برنامه ریزی و در نظر گرفتن چگونگی انجام کار و بدون مطالعه اثرات آن بر قیمت ها، مشاغل و کسب و کارهای کوچک صورت گرفته است.”

سازمان محیط زیست و تغییرات آب و هوایی کانادا می گوید که کانادایی ها هر روز بیش از ۳۴ میلیون کیسه پلاستیکی را دور می ریزند که اغلب در محل های دفن زباله قرار گرفته و هزاران سال طول می کشد تا تجزیه شده و از بین بروند.

کانادا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، انگلستان و اتحادیه اروپا در نشست گروه G7 در Charlevoix – Que در ژانویه گذشته، منشور آلاینده های پلاستیکی در اقیانوس ها را امضا نمودند و بر سر یافتن راهی برای مقابله با زباله های پلاستیکی دریایی موافقت کردند.

همه این کشورها به خنثی‌ سازی آلودگی های پلاستیکی روی ‌آورده اند؛ و برخی از آنها قوانینی برای کاهش مصرف پلاستیک تصویب کرده‌اند.

Catherine McKenna، وزیر محیط زیست کانادا در اعلامیه ای در تورنتو گفت:”همه ما بارها تصاویر آزار دهنده ماهی ‌ها، لاک ‌پشت‌ های دریایی، نهنگ ها و دیگر جانداران حیات وحش را مشاهده کرده ‌ایم که به خاطر وجود زباله های پلاستیکی در اقیانوس‌ ها جان خود را از دست داده اند. مردم کانادا از ما انتظار دارند که در این زمینه اقدامی انجام دهیم.”

Isabelle Des Chenes، نایب رئیس اجرایی انجمن صنعت شیمی کانادا، گفته که پیشنهاد ممنوعیت استفاده از ظروف پلاستیکی یکبار مصرف در کانادا احتمالا بر پروژه های جدید پتروشیمی در آلبرتا و انتاریو تاثیری نخواهد داشت. اما او به مطبوعات گفت که سازمان او در این فرایند مشارکت خواهد داشت تا اطمینان حاصل شود که مقررات آینده توسط شواهد علمی پشتیبانی می شوند و هر گونه ممنوعیت آشکار در این زمینه فقط در جایی اعمال می شود که هیچ روش جایگزین پایدار زیست محیطی وجود نداشته باشد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*