آخرین خبرها

ایده های خوب برای آموزش محیط زیست

در این بخش سعی می شود با همکاری دوست داران آموزش محیط زیست ایده های خوبی که در ایران و جهان در زمینه آموزش محیط زیست اجرایی گردیده است جهت نشر و آگاهی علاقه مندان منتشر شود در این خصوص منتظر نظرات و ایده های شما هستیم.

۱- موزه آموزش محیط زیست سان پدرو

آیا می دانید وقتی سوار خودروی سواری هستید، هوا چقدر بیشتر آلوده می شود تا این که سوار اتوبوس باشید؟ وقتی آدامس تان را روی زمین می اندازید، از خودتان پرسیده اید که چقدر طول می کشد تا تجزیه شود؟

وقتی شیر آب چکه می کند، می دانید چند لیتر آب را در یک روز از دست می دهیم؟ می دانستید وقتی که در پارک قدم می زنید، چند میلیون موجود زنده زیر پاهای شما هستند؟

جواب این سوال ها را می توان با گشتی در موزه آموزش محیط زیست سان پدرو به دست آورد.

موزه آموزش محیط زیست سان پدرو در آوریل سال ۲۰۰۳ در پامپلونای اسپانیا افتتاح شد. این موزه به شهرداری پامپلونا (اسپانیا) وابسته است و از طریق برنامه URBAN اروپا سرمایه گزاری شده است. از اهداف اولیه این مجموعه، شناخت و ارزش دادن به منابع طبیعی، فعالیت های انسان و تعاملش با این منابع است و از این طریق امکان آموزش پایدار محیط زیستی را برای ساختن سبک جدید در جامعه بر اساس اصول توسعه پایدار فراهم می کند.

در این موزه، فضایی به نمایشگاه دائمی اختصاص یافته است. همچنین یک سالن کنفرانس و چهار کلاس دارد که سه کلاس آن برای این موارد هستند: انرژی، صدا و رصد خانه توسعه پایدار. بخش نمایشگاه دائمی، هشت زمینه موضوعی را در بر می گیرد: انرژی، منابع حیاتی (آب، باد، خاک)، تنوع زیستی، استفاده از زمین، مصرف و زباله ها، حرکت، سرو صدا و گسترش توسعه پایدار.

ورودی این نمایشگاه آزاد و رایگان است و امکان بازدید با همراهی راهنما نیز برای گروه های مختلف (دانش آموزان، موسسات، شرکت ها و عموم مردم) وجود دارد. امکان ارائه توضیحات به این زبان ها هم فراهم است: اسپانیایی، باسکی، انگلیسی و فرانسه.  یک فیلم برای معرفی موزه در ابتدای ورود برای راهنمایی بازدیدکنندگان قرار داده شده که برای ناشنوایان نیز قابل استفاده است. موزه فعالیت های اطلاع رسانی، مشارکتی و سازنده ای دارد.  این موزه در صومعه قدیمی سان پدرو واقع شده که ساختمان تاریخی آن متعلق به قرن هجدهم است.

کاغذ باطله بده، مداد تحویل بگیر!

اگر همواره به دنبال یافتن یک مداد برای انجام کارهای خود هستید، گجت جذاب و کوچک پردازشگر زباله اداری P&P می تواند به راحتی با استفاده از کاغذهای باطله برای شما مداد تولید کند. این ایده ای خلاقانه برای استفاده مجدد از کاغذهای باطله محسوب می شود.

به گزارش “گروه علم و فناوری” عصرایران، به رغم رایانه ای شدن بسیاری از کارهایی که در اداره ها و شرکت ها انجام می شوند اما همچنان تولید حجم انبوهی از کاغذهای باطله به آنها اختصاص دارد. با این وجود، گجت P&P می تواند جریان کاغذهای باطله را به محصولی کاملا مفید و کاربردی تبدیل کند.

روش کار با این دستگاه بسیار آسان است. تنها باید کاغذ را از بخش بالایی آن وارد کنید؛ سپس دستگاه کاغذ را محکم به دور یک مغز گرافیتی می پیچد و با اضافه کردن اندکی چسب شکل بدنه کاغذی را محکم نگه می دارد؛ در نهایت مداد آماده از کنار دستگاه خارج می شود.

کاغذ باطله بده، مداد تحویل بگیر!

 

بدنه شفاف گجت P&P این امکان را فراهم می کند تا روند ساخت مداد که هم می تواند به صورت اتوماتیک و هم غیر اتوماتیک صورت بگیرد را مشاهده کنید. این دستگاه پیش از آن که محصول نهایی را ارائه کند مداد را می تراشد و با نوک تیز در اختیار کاربر قرار می دهد. همچنین، از محل خروج مداد می توان به عنوان مدادتراش اتوماتیک استفاده کرد.

کاغذ باطله بده، مداد تحویل بگیر!

گجت P&P توسط “چنگژو روآن”، “یوان‌یوان لیو”، “شینوی یوان” و “چائو چن” طراحی شده و محصولی آینده‌دار به نظر می رسد اما در حال حاضر به تولید انبوه نرسیده است. این دستگاه پیشرفته اگر به تولید انبوه برسد می تواند در مدارس و برخی اداره ها که در آنها استفاده از مداد همچنان محبوبیت بالایی دارد به کار گرفته شود.

کاغذ باطله بده، مداد تحویل بگیر!
کاغذ باطله بده، مداد تحویل بگیر!
کاغذ باطله بده، مداد تحویل بگیر!

عصرایران/ محمد مهدی حیدرپور

بیمه سلامت در مقابل جمع آوری زباله در اندونزی

پزشک جوانی در اندونزی، یک برنامه بیمه سلامت در مقابل جمع آوری زباله را برای افراد کم درآمد، راه اندازی کرده است.

به گزارش یورو نیوز، پرسنل این بیمه سلامت که در استان جاوای اندونزی راه اندازی شده ، برای توضیح چگونگی عملکرد این بیمه، به درب خانه های مردم می روند و از آنها می خواهند که در این برنامه ثبت نام کنند.

دکتر جمال البن سعید، در توضیح این برنامه می گوید: “ما در واقع در حال ایجاد یک شرکت تجاری با اهداف اجتماعی هستیم. ما به دنبال سودیم اما نه سود شخصی. سود حاصل از این برنامه برای تداوم بخشیدن به آن هزینه خواهد شد.”

زباله هایی که این افراد جمع آوری می کنند می بایست غیر اورگانیک و قابل باز یافت باشد.

مطابق این برنامه، درآمد حاصل از بازیابی این زباله ها به صندوق این بیمه واریز می شود.

 

۲ نظر

  1. این مرکز برای آموزش محیط زیست، مطالعه مجموعه کتاب های عصر توسعه پایدار نوشته جفری ساچز و ترجمه ثوره افتخارزاده را پیشنهاد می کند. جلد اول این مجموعه با عنوان «مقدمه ای بر توسعه پایدار» چاپ شده است و جلد دوم آن با عنوان «توسعه اقتصادی در جهانی نابرابر» زیر چاپ می باشد. در صورت تمایل به تبادل لینک با ما تماس بگیرید

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*