آخرین خبرها

مطالب مفید

آموزش تصویری «طریقه ارسال مقالات ISI» برای انتشارات Taylor & Francis

http://www.jgrooms.com/uploads/1/2/3/9/12398973/2526096.jpg?121

برای ارسال از طریق سیستم آنلاین، شما وقتی وارد سایت شدید، گزینه Submit a New Manuscript را انتخاب کنید. از این پس، ۶ گام (معمولا ۶ گام است، ولی در مواردی ممکن است بیشتر باشد) را باید طی کنید. در ابتدا عنوان مقاله را وارد می کنید. بعد چکیده را وارد می کنید. در گام بعدی مولفین را به ترتیب اسامی وارد می کنید. در این مرحله اگر شما Corresponding Author نباشید، کل اطلاعات به حساب کاربری کسی را که بعنوان مولف مسئول تعریف کرده اید منتقل می شود و شما دیگر نمی توانید ادامه دهید..

لینک دانلود از اینجا دانلود کنید

آموزش محیط زیست

گزارش سازمان حفاظت محیط زیست درباره توسعه پایدار در ایران برای اجلاس جهانی (RIO to RIO)

این اجلاس جهانی در روزهای ۲۳-۱۲ ژوئن ۲۰۱۲ در شهر ریودوژانیرو برزیل برگزار شد و در آن بیش از چهل هزار شرکت کننده ازجمله ۵۰ تن از سران، ۲ پادشاه، ۴۱ نخست وزیر، ۱۶۰ وزیر امور خارجه و ۱۹۰ رئیس مرتبط با بخش یا وزارت محیط زیست از کشورهای مختلف جهان حضور داشتند…

  • متن انگلیسی    دانلود رایگان
  • ترجمه فارسی متن انگلیسی     

 

محیط زیست؛ سازمان یا وزارتخانه؟ (نویسنده: حسین میبودی)

برای بالا بردن سطح رفاه نسبی و داشتن محیط زیست سالم به همراه جلوگیری از تخریب منابع طبیعی و ایجاد آلودگی‌ها و نیز بهسازی اثرات سوء گذشته، باید برنامه‌های محیط زیست کشور مدیریت شود. در مورد تشکیل یک وزارتخانه جدید با نام «وزارت محیط زیست»، اینکه، از نگاه ساختاری و اصلاحات اداری تشکیل یک وزارتخانه جدید قابل توجیه نیست و بر حجم دولت اضافه می‌کند. تشکیل وزارت محیط زیست در نهایت تفاوتی با سازمان فعلی (سازمان حفاظت محیط زیست) نخواهد داشت و تبدیل به یک دستگاه عریض و طویل می‌شود که دولت را عملاً بزرگ می‌کند. اگر وزارتخانه محیط زیست هم ایجاد شود و عملکرد وزارتخانه خوب نباشد از نظر ماهیتی هیچ فرقی نمی‌کند که وزارتخانه باشد یا سازمان. ما نباید در شرایط موجود وارد مباحث تشکیلاتی شویم و طرح مذکور در شرایط فعلی قابل دفاع و به نفع سازمان نیست. به نظر من قسمت زیادی از مشکلات فعلی نه «ساختاری» بلکه «مدیریتی» است. پیشنهاد می‌شود سازمان محیط زیست به سمت «خصوصی سازی» پیش برود و دولت تصدی‌هایش را کاهش دهد. طبیعی است باید از همفکری و مشاورت صاحبنظران حداکثر بهره برداری را بنمایند.

دقت در شناسایی مجلات معتبر لاتین (ISI) در حوزه آموزش محیط زیست

یکی از دغدغه های همیشگی محققین بخصوص دانشجویان مقطع دکتری،‏ یافتن مجله‌ای معتبر برای ارائه یافته‌های تحقیقی خود و مقایسه با کارهای دیگر محققین در حیطه تخصصی خود می باشد. نکته‌ای که وجود دارد این است که با توجه به افزایش تعداد دانشجویان و اساتید در جهان،‏ تعداد مجلات غیرمعتبر نیز افزایش یافته و چه بسا هدف اکثر آن‌ها فقط کلاهبرداری با نام‌های جعلی می‌باشند. لذا اولین سوالی که اینجا مطرح می‌شود این است که چگونه مجلات معتبر را شناسایی کنیم؟

در بسیاری از سایت ها مطالبی تحت عنوان “یک راه خیلی ساده برای تشخیص آی اس آی بودن یک مجله ” وجود دارد که متاسفانه روش صحیحی نمی باشد؛ چون بررسی ISI بودن یک مجله زیاد هم آسان نیست و احتیاج به مشورت با متخصصین در حوزه مربوطه دارد.

به عنوان مثال به سایت ژورنال Evaluation and Program Planning مراجعه کنید. اگر چه این ژورنال در موتور جستجوگر  http://www.sciencedirect.com/science/journal/01497189 نمایه داده شده و  همچنین از انتشارات Elsevier با Impact Factor: 0.969 می باشد ولی طبق اظهار پایگاه Thomson Reuters از تاریخ Aug 2015 به بعد، این ژورنال ISI نمی باشد. در واقع Impact Factor: 0.969 که در سایت Elsevier برای این ژورنال درج شده مربوط به سال ۲۰۱۴ می باشد که با دقت در توضیحات سایت می توانید متوجه شوید.

یک نظر

  1. با نظر آقای میبودی موافقم اصولا نباید نهاد کنترلی محیط زیست دولتی و یاسیاسی باشد تا دور از سیاست بازیها و دید جناحی فقط به نفع محیط زیست نگریسته شود وباید مانند صدا وسیما حتی مستقل عمل نماید البته در واقع!

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*